Jamora nyúl

Jamora nyúl
Jamora nyúl
Típus, testfelépítés és forma
A test henger alakú és zömök, elöl és hátul is ugyanolyan széles szabályos, szépen lekerekített hátvonallal és kerek farral. A fej széles és erős, rövid és szorosan illeszkedik a testhez. A fülek szövete feszes és 6–8 cm hosszukkal passzolnak a testhez. A bak és a nőstény nem sokban különböznek egymástól. A nőstény tokától mentes. Enyhe hibák: Lásd: általános részben. Súlyos hibák: Lásd: általános részben. Ha a fülek hossza 5 cm alatt vagy 9 cm felett van.
Testsúly
A súly pontozása 1,50 – 1,75: 8,0 pont 1,75 – 2,00 : 9,0 pont 2,00 – 2,50 : 10,0 pont A normál súly 2,00 kg felett van. A minimális súly 1,50 kg. A legmagasabb súly 2,50 kg.
Szőrzet
A szőrzet legalább 5-6 cm hosszú az egész testen. A szőr hosszúságát megbecsüljük, nem mérjük. A hason lévő szőrzet mindig egy kicsit rövidebb; a fej, a fülek és a lábak szőre normál hosszúságú és szőrrel sűrűn borított. Az aljszőrzet tömött, a fedőszőrzet az angóráéhoz hasonlóan finom, de nem hajlamos filcesedésre. A közepesen hosszú, selyem puhaságú, egyenletes eloszlású, rövid, csillogó és hullámos szőrzet az elvárás. Enyhe hibák: Lásd: általános részben. Kifejezetten kevés aljszőrzet. Enyhe fülpamacs kezdemény, pofaszakáll vagy papucs. A szőr 5 cm-nél rövidebb; vattaszerű, túl puha gyapjú, erősebb koronaszőrzet. Enyhe filcesedés. Súlyos hibák: Lásd: általános részben. Nagyon vékony szőrzet. Kifejlett fülpamacs és fülszőr (angóratípus). Nagy kopasz foltok (gyapjú-növekedési zavarok), melyeket a körülötte lévő szőrzet nem fed be, ha a nyúl természetesen áll. A szőrzet kevesebb, mint 4 cm. Erős filcesedés.
Fej- és fülrajzolat
A jamora nyúl fej- és fülrajzolatát a fekete és sárga, illetve fekete minta vagy sárga minta nagyon jellegzetes kontrasztja adja. Ideális a kereszt mintában osztott rajzolat. Enyhe hibák: Nem kereszt mintában osztott fej- és fülrajzolat. Súlyos hibák: Egyszínű fej, mindkét fül ugyanolyan színű.
Testrajzolat
A fekete és a sárga szín teljesen szabálytalanul oszlik el az egész testen anélkül, hogy egy egy szín túl nagy foltot vagy csíkot alkotna. Mindkét oldalon kell legalább 2 fekete foltnak vagy csíknak lennie. A csík minta vagy végig ér a testen oldalt irányban, vagy a gerinc vonalában megszakad, ilyenkor más színű csíkok vannak szemben egymással. Minél változatosabb a csíkozottság az oldalakon, annál értékesebb a rajzolat. Az állatot akkor is le lehet bírálni, ha ezekből a mezőkből illetve csíkokból nem ugyanannyi van mindkét oldalon. A mellkason és a mellső lábakon látható rajzolatnak paszolnia kell a fejen és a füleken lévő rajzolathoz, miközben a fekete illetve a fekete mintás és a sárga illetve sárga mintás mezők keresztszerűen oszlanak el. A hason, a lábak belső oldalán és a farok és az áll alsó részén látható fehér foltok és mezők elfogadhatók. Enyhe hibák: Egyszínű mellső lábak és/vagy mellkas. Nagy foltok mindkét oldalon; egyenletesen eloszló rajzolat. Súlyos hibák: Kevesebb, mint 2 színes folt oldalanként.
Szín
A jamora nyúl kétszínű. A hosszabb szőr ellenére a fekete és a sárga színnek jól el kell különülnie egymástól. Azonban az angóra nyúléhoz hasonlóan hosszabbra növő szőrzet miatt a japán nyúlra jellemző kontrasztos elhatárolódás jobban összemosódik. A sárga árnyalat intenzitása lehet változó, de elvárás, hogy a szín telt legyen. A has szőrzete összességében egy kicsit mattabb és fénytelenebb. A több éves állatok színe veszít a fényességéből. A szemek barnák. A körmök színe megfelel az ujjak színének. Enyhe hibák: Matt szín a háton, gyenge fény. Súlyos hibák: Fehér foltok a test fenti, látható részén; fehér jegyek az orron, az ujjakon vagy a lábon. Az elvárttól eltérő egyéb szemszín; pigmenthiányos körmök.
Ápoltság
Lásd: általános részben.

Pontozás

Típus, testfelépítés és forma20
Testsúly10
Szőrzet20
Fej- és fülrajzolat15
Testrajzolat15
Szín15
Ápoltság5
100